14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Русија се повлекува во Меѓународната вселенска станица

НАЈЧИТАНО

Русија ќе престане да ја користи Меѓународната вселенска станица по 2024 година, соопшти денеска шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Јуриј Борисов.

– Без сомнение ќе ги исполниме сите наши обврски кон нашите партнери во Меѓународната вселенска станица – рече Борисов на средба со рускиот претседател Владимир Путин.

– Сепак, донесена е одлука да се напушти таа станица по 2024 година – нагласи тој.

Тој рече дека мисли дека дотогаш ќе започне формирањето на руската орбитална станица, која ќе биде „главен приоритет“ на руската национална вселенска програма.

– Иднината на руските летови со екипаж треба пред сè да се заснова на систематска и избалансирана научна програма, со цел секој лет да нè збогатува со знаење во вселенската сфера – рече тој.

Борисов беше назначен за шеф на Роскосмос во средината на јули, на местото на Дмитриј Рогозин. До тогаш 65-годишниот Борисов беше вицепремиер задолжен за рускиот воено индустриски комплекс, кој го вклучува и секторот што се занимава со вселената.

– Вселенскиот сектор е во тешка ситуација и мислам дека мојата главна задача не е да го спуштам нивото, туку да го подигнам повисоко, пред сè обезбедувајќи ги потребните вселенски услуги за руската економија – рече Борисов пред Путин, наведувајќи ги навигацијата, комуникациите и преносот на податоци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО