9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Русија обезбеди коридор, познато е која земја прва ќе ја добие испораката

НАЈЧИТАНО

објавија дека е постигнат договор за продажба на жито во странство, главно на Блискиот Исток, пренесе ТАСС.

Евгениј Балицки, шефот на руската администрација на регионот Запорожје, изјави дека планираните зделки вклучуваат продажба на жито на Ирак, Иран и Саудиска Арабија.

Тој рече дека е постигнат договор за испорака на 150.000 тони жито во Иран, додавајќи дека руските земјоделски трговци и државните компании купуваат жито од земјоделците во регионот.

– Цените не се лоши во моментов. Земјоделецот добива околу 200 долари за тон жито, што е одлично, бидејќи цената на неговото производство е околу 120 долари, дури и ако трошоците за долгиот период на складирање, што тој беше принуден да го земе предвид – изјави Балички за ТАСС.

Цените на руската пченица со 12,5 отсто содржина на протеини за испорака од пристаништата на Црното Море изнесуваа 375 долари за тон бесплатно на бродот (FOB) на крајот на минатата недела.

Според Балицки, регионот Запорожје оваа недела ќе добие 300 железнички вагони со цел да се забрза испораката на жито од Русија, покрај камионскиот транспорт.

– Железницата сѐ уште не работи во голем обем, до неодамна имавме само 11 вагони – рече тој, истакнувајќи дека постапката на контролните пунктови за Крим е поедноставена.

Тој исто така изјави дека има околу 1,5 милиони тони жито во магацините во регионот пред неодамнешниот почеток на овогодишната реколта.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО