4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Русија и Белорусија почнаа заеднички воени вежби, загрижени во Киев

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руските и белоруските воени единици започнаа заеднички воени вежби во Белорусија, додека Украина и Западот се загрижени дали Русија ќе ја искористи сојузничката земја или нејзината територија за нова копнена офанзива во Украина. Во меѓувреме, бројот на жртвите од нападот во украинскиот град Днипро, каде руска ракета погоди станбена зграда во саботата, се искачи на 35.

Вооружените сили на Русија и Белорусија денеска започнаа заеднички воздушни воени вежби во Белорусија, соопштија во Минск, каде што потврдија дека вежбите се од одбранбен карактер. Според официјалните изјави, целта на вежбите, кои ќе траат до 1 февруари, е да се подобри оперативната компатибилност на двете армии.

„Денеска започна заедничката тактичка воздушна вежба во која учествуваат воздушните единици на Белорусија и Русија, кои ја сочинуваат воздушната компонента на регионалната група сили“, се вели во соопштението на белоруското Министерство за одбрана, сумирано од француската новинска агенција АФП. Единици на руските воздухопловни сили пристигнаа во Белорусија во изминатите неколку дена за да учествуваат во вежби, соопшти Министерството, но не го прецизира бројот на руски војници кои учествуваат.

Според неофицијални информации објавени на апликацијата за комуникација Телеграм, од почетокот на годината во Белорусија пристигнале неколку руски ловци, хеликоптери и воени авиони за транспорт на товар. Само во недела се очекува да пристигнат осум ловци и четири товарни авиони.

Вежбата се одржува на сите аеродроми и полигони на воздухопловните сили и силите за воздушна одбрана на белоруската армија. Според министерството, главната цел е да се подобри „оперативната компатибилност“ во спроведувањето на задачите за борбена обука на двете армии.

УкраинаВојник во областа на украинско-белоруската граница (Глеб Гаранич/РЕЈТЕРС)
Белорускиот лидер Александар Лукашенко, инаку близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, во октомври минатата година најави формирање на регионална група вооружени сили со Русија. Набргу потоа Москва ги испрати првите војници во Белорусија, според властите во Минск, се очекува да пристигнат околу 9.000 од нив. Во средината на декември, Путин се сретна со Лукашенко во неговата прва посета на Минск по неколку години, што предизвика шпекулации дека Путин ќе се обиде да го убеди својот белоруски колега да се вклучи во војната во Украина.

Бидејќи руските трупи, исто така, влегоа во Украина од Белорусија во февруари минатата година, Киев и неговите западни сојузници се загрижени дали овојпат белоруско-руските воени вежби би можеле да доведат до нова копнена офанзива во Украина, според новинската агенција Ројтерс.

Бројот на жртвите во саботниот руски напад врз станбена зграда во градот Днипро во источна Украина се искачи на 35, а десетици луѓе се уште се водат како исчезнати, соопшти денеска гувернерот на Днепропетровск, Валентин Резниченко.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

На британска нуклеарна подморница, која се ремонтира веќе седум години, пронајдени се завртки закачени со суперлепак. Тоа откритие сериозно го „збеснa“ шефот на британското Министерство...

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот…

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот… Во него ставаме разни додатоци...

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски, откако утврди дека не се исполнети процесните претпоставки од одредбите на...
spot_img
spot_img
spot_img