2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Русија испорачува гас преку Украина

НАЈЧИТАНО

Руската државна енергетска компанија Газпром објави дека продолжува со големите испораки на гас преку Украина до западните земји.

Компанијата соопшти дека денеска низ гасоводот на Украина ќе поминат 108,4 милиони кубни метри гас, додека вчера биле испорачани 108,1 милиони кубни метри.

Русија продолжи да испорачува гас и во текот на викендот и покрај барањето на претседателот Владимир Путин  гасот да се плаќа само во рубљи.

Транзитот на руски гас во Украина обезбедува милијарди евра буџетски приход.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО