Русија го прошири списокот на лица на кои им е забранет влез во земјата

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од ноември, оние кои учествуваат во обуката на украинските војници, или произведуваат оружје и воена опрема и го снабдуваат Киев, нема да можат да влезат во Русија.

Како одговор на деветтиот сет санкции против Русија, кои Европската унија ги воведе во декември, Москва денеска го прошири списокот на лица на кои им е забранет влез во земјата.

Од ноември, оние кои учествуваат во обуката на украинските војници, или произведуваат оружје и воена опрема и го снабдуваат Киев, нема да можат да влезат во Русија.

Забраната за влез во земјата се однесува на раководството на агенциите за спроведување на законот на земјите од ЕУ кои учествуваат во обезбедувањето воена помош за Украина, државните и комерцијалните структури кои го снабдуваат Киев со оружје и воена опрема, како и поединци кои шират антируска реторика. во јавноста, денешната порака од Министерството за надворешни работи на Руско.

На списокот за забрана за влез се и неколку членови на Европскиот парламент, додаваат од министерството и истовремено предупредија дека ќе продолжат навремено и соодветно да реагираат на сите непријателски мерки на западните земји, пренесува руската новинска агенција Тасс. .

Деветтиот пакет санкции против Русија конечно беше одобрен од членките на ЕУ на 16 декември. Меѓу другото, пакетот вклучува многу извозни ограничувања, вклучително и за беспилотни летала, како и дополнителни санкции против руските банки и телевизиски станици.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img