2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Русија го протера амбасадорот на Естонија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија објави дека го протерува естонскиот амбасадор, осудувајќи ја „тоталната русофобија“ на Талин и велејќи дека дипломатските односи се намалуваат на вршител на должност.

„Амбасадорот на Естонија треба да ја напушти Русија на 7 февруари 2023 година“, соопшти руското МНР.

Министерството соопшти дека овој потег е одговор на новите естонски чекори за „радикално намалување на големината на руската амбасада во Талин“.

„Во последните години естонското раководство намерно уништи цела низа односи со Русија. „Тотална русофобија, негување непријателство кон нашата земја во Талин е издигнато на ниво на државна политика“, се наведува во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img