Русија ги намали дипломатските односи со Естонија и го протера амбасадорот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија донесе одлука да го намали нивото на дипломатските односи со Естонија. Таа го обвини Талин за „тотална русофобија“, протерувајќи го естонскиот амбасадор од земјата. Ваквото протерување на амбасадор на земја од Европската унија од Русија е прво откако таа ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари.

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го протера естонскиот амбасадор Маргус Лаидр и го спушти нивото на дипломатските односи меѓу двете земји. Естонија беше обвинета за „целосна русофобија“, а амбасадорот ќе мора да ја напушти земјата на 7 февруари.

„Одговорноста за развојот на таквата ситуација меѓу Русија и Естонија е целосно на естонската страна. Ќе продолжиме да одговараме на непријателските потези на естонските власти“, соопшти Министерството. Истовремено, се предупреди дека Талин ја подигнал русофобијата и негувањето непријателство кон Москва на ниво на државна политика, додавајќи дека естонскиот амбасадор веќе бил информиран за одлуката на министерството, пренесува француската новинска агенција АФП.

Прочитајте повеќе: Сигнал од Берлин: дали Германија ќе направи отстапки за извозот на тенкови?

Ова е првпат Русија да протера амбасадор од членка на Европската унија откако ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари. Протерувањето доаѓа по одлуката на Естонија на 11 јануари драстично да го намали бројот на вработени во руската амбасада во Талин до крајот на месецот.

Естонските власти одлучија да ги протераат за да се постигне „еднаквост на дипломатскиот персонал на двете земји“. Со ова тие имаат за цел да го направат ист бројот на работни места во руската амбасада во Талин и естонското претставништво во Москва.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img