Русија ги враќа космонаутите дома

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руската вселенска корпорација Роскосмос денеска соопшти дека ќе лансира вселенско летало што ќе врати тројца членови од екипажот на Меѓународната вселенска станица (МВС) на Земјата бидејќи капсулата во која летале била оштетена од удар на микрометеорит поради што од неа истекува течност за ладење.

Руските космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин и астронаутот на НАСА Френк Рубио пристигнаа на МВС што орбитира околу Земјата во септември со вселенското летало Сојуз МС-22 и требаше да се вратат кога ќе ја завршат својата мисија.

Меѓутоа, минатиот месец на капсулата имаше дефект кога по удар на микрометеорит од една од коморите почна да истекува течноста за ладење, што доведе до повисока температура во кабината.

По анализата на ситуацијата и разговорот со НАСА, Роскосмос одлучи на 20 февруари да ја лансира капсулата Сојуз МС-23 без екипаж, со која тројцата астронаути ќе се вратат, изјави шефот на Роскосмос, Јуриј Борисов.

Мисијата на Прокопјев, Петелин и Рубио ќе биде продолжена, рече Борисов, но не даде информации за колку.
Сојуз МС-23 првично требаше да биде лансиран во март од космодромот Бајконур во Казахстан со нов тричлен екипаж.

Борисов рече дека Сојуз МС-23 ќе ја снабдува и Меѓународната вселенска станица.

Во случај на вонредна ситуација на МВС што ќе бара евакуација на целиот екипаж пред да пристигне капсулата, официјалните лица ќе размислат дали Сојуз МС-22 сè уште може безбедно да ги врати космонаутите на Земјата, рече Борисов.

Екипажот на МВС на 18 декември ја сними надворешноста на капсулата Сојуз МС-22 со камера на роботска рака од канадско производство како откако беше оштетена од удар на микрометеорит.

Руските медиуми јавија дека температурата во капсулата се зголемила, но оти контролорите на земјата успеале да ја намалат на нормала.

Борисов денеска изјави дека анализата потврдила дека истекувањето било предизвикано од микрометеороит и оти Сојуз МС-22 на крајот ќе биде вратен на Земјата без екипаж.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img