25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Русија би можела да го запре снабдувањето со гас за Германија: да заштеди и да подготви џемпери

НАЈЧИТАНО

Претседателот на германската федерална мрежна агенција Клаус Милер денеска изјави за германската телевизија АРД дека постои можност Русија целосно да ја прекине испораката на гас за Германија. Како што истакна, агенцијата не може да ја исклучи оваа можност, па затоа веќе се подготвиле за неколку различни сценарија.

„Повеќето сценарија не се убави и завршуваат или со премалку гас на крајот на зимата или дури, што би било навистина многу тешка ситуација, со премалку гас во есен или зима“, рече Клаус Милер, според германската новинска агенција. dpa.

Русија веќе ја намали количината на гас испорачана на Германија преку гасоводот Северен тек 1 во последните неколку недели, што предизвикува голема нервоза во економијата и политиката, бидејќи се очекува гасоводот целосно да се затвори на 11 јули поради одржување.

Годишните работи за одржување обично траат неколку дена, но оваа година постои загриженост дека Русија воопшто нема да го врати гасоводот по завршувањето на гасоводот.

Во четвртокот, германската влада премина во втората од трите фази на планот за вонредна состојба за да обезбеди снабдување со гас, што одлучи да го направи по најновите кратења на испораките од Русија. „Иако сè уште можеме да обезбедиме снабдување со гас во моментов и сè уште имаме гас во складиште, ситуацијата е сериозна и ќе дојде зима“, рече во четвртокот германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Тој ја повика германската јавност да штеди
Како Хабек во четвртокот, Милер денеска ја повика германската јавност да заштеди енергија каде што е можно. „Целата индустрија и сите домаќинства можат да помогнат во ова, и да, тоа вклучува џемпери, додатоци за туширање, мало намалување на греењето, сето тоа помага“, нагласи Милер.

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек Фото: Кристијан Манг / РОЈТЕРС
Тој предупреди и дека износот на германските сметки за парно во секој случај може да се удвои, па дури и тројно, во зависност од видот на парното. Затоа тој ги советуваше потрошувачите да заштедат на плаќање сметки и да разговараат со сопственикот пред есен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО