26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Русија би можела да ги отповика амбасадорите од Македонија, Црна Гора и од Бугарија откако државите му забранија прелет на рускиот министер Лавров

НАЈЧИТАНО

Русија би можела да ги отповика амбасадорите од Македонија, Црна Гора и од Бугарија откако државите му забранија прелет на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Руски дипломат за српските медиуми кажа дека реакцијата треба да биде најостра кон овие држави затоа што го спречиле Лавров да го посети Белград, а притоа смета дека тоа е политички чекор на анти-руска ориентација.

Дипломатот не знае дали дипломатските односи меѓу Русија и трите држави ќе биде прекината, но постои можност да се отповикаат дипломатите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО