7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Русите упатија нова порака до земјите од Европската унија

НАЈЧИТАНО

Русија соопшти дека нема да бара од Европската унија укинување на санкциите, туку ќе одговори на нив, пренесе руската агенција РИА Новости.

-„Имаме доволно сопствени залихи и алтернативи. Европската унија не е центар на вселената“, изјави портпаролот на руското МНР Николај Кобрец, пренесува Ројтерс.

Русија рече дека ќе одговори на санкциите на ЕУ, велејќи дека 27-те земји-членки може да сфатат дека не се заинтересирани за конфронтација со Москва, пренесе РИА.

„Потезите на Европската унија нема да останат без одговор. „Неодговорните санкции од Брисел веќе негативно се одразуваат на секојдневниот живот на обичните Европејци“, рече Кобринец.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО