14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Русите спречиле голем трансфер на западно оружје во Украина

НАЈЧИТАНО

Руското Министерство за одбрана тврди дека вчерашниот ракетен напад врз Виница бил насочен кон воена цел.

„На 14 јули, високопрецизни ракети од море „Калибр“ ја погодија зградата на офицерскиот дом на гарнизонот во градот Виница. Во моментот на нападот, во овој воен објект се одржуваше состанок на командата на украинските воздухопловни сили со претставници на странски добавувачи на оружје за пренесување на следната серија авиони и оружје на вооружените сили на Украина. Тие беа убиени“, објави Русија.

Најмалку 23 лица загинаа во нападот на градот Виница во централна Украина, информира началникот на украинската национална полиција Ихору Клименко.

Единаесет тела, меѓу кои и две деца, сè уште се неидентификувани. Ихор Зовква, заменик-шеф на кабинетот на претседателот на Украина, изјави дека повеќе од 70 лица сè уште се во болница, 18 лица се водат како исчезнати, а во тек е спасувачка операција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО