More

  Русите се на 30 километри од Киев, во градскиот полициски час. Прогласени узбуни во повеќе градови!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Руските сили почнаа да напредуваат во Украина во саботата, откако претседателот Владимир Путин воведе прекин во офанзивата еден ден претходно, очекувајќи разговори со Киев кои не се одржаа, објави Кремљ. Кремљ ја обвини Украина дека е одговорна што не преговарала бидејќи ги отфрлила.

  – Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, најави воведување нов полициски час во главниот град на Украина меѓу 5 и 8 часот по локално време. Досега полицискиот час беше на сила од 22 до 07 часот.

  – Хрватска се подготвува да прифати бегалци од Украина. Министерот Давор Божиновиќ изјави дека Хрватска е подготвена и дека досега влегле десетина лица од Украина.

  – Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја ќе триумфира над руските сили. Тој побара и неговата земја, во светло на актуелните настани, односно руската инвазија, да биде примена во Европската унија.

  – Западните земји испраќаат оружје во Украина. Бројни земји во саботата најавија дека ќе испратат воена помош за Украина, која се бори против руската инвазија, чии сили се приближуваат до главниот град на Украина, а Германија беше критикувана од Киев затоа што одлучи да испрати само пет илјади шлемови, пренесуваат агенциите.

  – Украинското Министерство за здравство соопшти дека во руската инвазија загинале најмалку 198 лица, меѓу кои и три деца.

  Руската војска уништи бетонска брана во Украина, јавува Ројтерс. Станува збор за брана на јужниот украински регион Керсон, која е изградена за да го прекине протокот на вода кон Крим.

  17:20 Германија испраќа 400 ракетни фрлачи

  Германија попушти и одлучи да испрати 400 ракетни фрлачи (РПГ) во Украина од Холандија. Според Политика, ова може да биде голем пресврт.

  Германија досега имаше долгогодишна практика да не дозволува испраќање на смртоносно оружје, кое го контролираше или првично го продаваше, во воените зони. Естонија сакаше да го испрати оружјето во Украина, но бидејќи Германија го продаде на Финска, од која го купи Естонија, Германија имаше право на вето.

  17:05 115.000 луѓе влегле во Украина од Украина

  Полскиот заменик-министер за внатрешни работи Павел Шефернакер изјави дека 115.000 луѓе се преселиле од Украина во Полска од почетокот на руската инвазија.

  Само неколку часа претходно, според агенцијата Френс-Прес, бројката беше околу 100.000. Само во петокот полската граница ја минале 50.000 луѓе.

  „Во моментов 115.000 луѓе ја минале украинско-полската граница од почетокот на војната“, рече Шефернакер.

  16:54 Расте антивоениот отпор во Русија

  Се повеќе противници на војната ширум Русија го повикуваат претседателот Владимир Путин да ја запре инвазијата на Украина.

  „Ние, руските лекари, медицински сестри и болничари, силно се спротивставуваме на нападот на руската војска на украинска територија“, се вели во петицијата потпишана од повеќе од 300 луѓе.

  Десетици руски хуманитарни организации испратија отворено писмо до Путин со барање да ја прекине војната.

  16:46 Хакирана страница на Кремљ и неколку други страници на руската влада

  Киев Индипендент објави дека страниците на Кремљ се урнати и дека во моментов не може да се пристапи. Тие додаваат дека украинската агенција за телекомуникации известила дека се урнати шест страници од руската влада. Анојномуси, кои најавија и сајбер војна против Русите, пред еден час најавија дека ќе продолжат со нападите.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Почина Ќиро Блажевиќ

  Легендарниот хрватски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ почина во Загреб на 88-годишна возраст по долго и тешко боледување.Блажевиќ почина откако долго се бореше со малигна...

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img