2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Русите продолжија со нападите, а Украина е обвинета за напад во близина на клучниот мост во Керсон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Големи делови од североисточна и јужна Украина повторно беа цел на руски напади рано во петокот, при што Русите продолжија да ја таргетираат особено енергетската инфраструктура.

Во Харков, проектили погодија индустриска фабрика, рече градоначалникот. Тој додаде дека спасувачите допрва треба да ја проценат штетата и не е јасно дали има загинати, пренесува Sky News.

Одделно, регионалниот гувернер на Харков, сепак, рече дека пет лица се ранети.

Експлозии се регистрирани и во Запорожје, потврди регионалниот гувернер.

Русите ги обвинуваат Украинците дека нападнале цивилен мост
Најмалку шест лица загинаа, а 10 други се ранети откако украински проектили погодија цивилен премин во близина на мостот Антоновски во Керсон доцна во четвртокот, изјави прорускиот шеф на јужниот регион, според Си-Ен-Ен.

Проруската администрација на регионот Керсон на својот канал Телеграм соопшти дека украинската армија истрелала 12 ХИМАРИ на цивилен премин во близина на мостот Антоновски, кој исто така е отворен ноќе поради големиот број луѓе кои сакаат да патуваат лево. брегот на реките Днепар.

Украинската армија се уште не ги коментира овие обвинувања.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img