2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Русите пробуваат да ги вратат градовите Бахмут и Авдиевка

НАЈЧИТАНО

Копнените борби продолжуваат во областа Доњецк во источна Украина. Русите се обидуваат да ја поместат линијата на фронтот западно од градот Доњецк, кој од 2014 година е под контрола на проруските сепаратисти, пренесува Ројтерс.

Генералштабот на украинската армија објави дека руските сили се обидуваат да напредуваат кон нивните главни цели во регионот на Доњецк, градовите Бахмут и Авдиевка. Русите ги гранатираа двете области и користат запалива муниција во обид да ги запалат позициите на украинската одбрана, но со само ограничен успех, соопшти украинската војска.

Една единица чеченски борци, исто така, се бори со руските сили во областа Бахмут, кои се надеваат дека украинската победа би можела да предизвика политичка криза во Украина и да го собори моќниот чеченски лидер Рамзан Кадиров кој го поддржува Кремљ, според Ројтерс.

Што се однесува до јужниот фронт, руските сили сѐ уште се стационирани на источниот брег на реката Дњепар, соопшти украинската армија, додавајќи дека се гранатираат области на западниот брег, вклучувајќи го и градот Херсон, кој неодамна беше ослободен од украинските сили.

Фото: Илустрација

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО