8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Русите масовно бегаат, овие пет земји им се единствената шанса за спас

НАЈЧИТАНО

Одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да прогласи делумна мобилизација на територијата на целата земја доведе до општа паника кај граѓаните. Русите сега се обидуваат на секој можен начин да избегаат од земјата, за да избегнат да војуваат во Украина. Така, авионските билети беа распродадени за само неколку часа, а огромни гужви беа забележани и на граничните премини на земјите кои граничат со Русија. Единствените дестинации кои им овозможуваат на руските државјани да влезат без виза се Турција, Србија, Дубаи, Ерменија и Финска, како и Босна и Херцеговина, која се уште нема забележано голем прилив на Руси.

Иако официјален Кремљ досега инвазијата на Украина ја нарекуваше „специјална воена операција“, а Владимир Путин постојано нагласуваше дека Русија нема да ги мобилизира граѓаните бидејќи „не се работи за војна, туку за ослободување на територија“, по седум Месечниот конфликт во Украина, руските власти донесоа одлука да прогласат делумна мобилизација.

Одлуката на граѓаните им ја соопшти самиот Путин во вонредно обраќање, нагласувајќи дека ќе стапи на сила веднаш штом ќе биде потпишан указот. Набргу по обраќањето го потпишал споменатиот указ и истиот веднаш стапил во сила.

Деталите за мобилизацијата на 300.000 резервисти ги објасни министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Тој рече дека студентите ќе бидат ослободени од одење во војна, и оние кои наполниле старосна граница за отслужување воен рок, како и оние кои не можат да одат во војска од здравствени причини и оние кои имаат судска пресуда за изрекување затворска казна. , исто така имаат право на исклучок.

Единствената шанса за спас
Како што пред неколку недели во Русија се шпекулираше за можна мобилизација, граѓаните доста бурно ја дочекаа самата одлука. На неколку веб-страници специјализирани за купување авионски билети е забележана рекордна количина на содржина, а според моментално достапните информации билетите биле распродадени до октомври.

Моментално се движат по цена од 10.000 евра во еден правец. Имајќи предвид дека земјите од Европската унија и Соединетите Американски Држави воведоа санкции кон Русија, тие повеќе не дозволуваат влез на руски цивили.

Балтичките земји неодамна се приклучија на кампањата против приемот на Русите, кои одлучија да го забранат влезот на руски државјани кои имаат визи, се со цел да се изолира земјата која е означена како агресор во меѓународната заедница.

 

Така, Русите можат да влезат во Финска без виза, каде на границите се регистрирани големи гужви. Финска во моментов е единствената балтичка земја која само објави, но не усвои одлука за забрана за влез на Русите.

Во паника дека финските власти сега ќе ги затворат сите граници, Русите кои се обидуваат да избегнат мобилизација ги поплавија граничните премини, а досега релативно мал број од нив успеаја да влезат во земјата.

Друга од земјите во непосредна близина чии граници се отворени за Русите е Ерменија. Авионските билети за Ереван се едни од најбараните на веб-страниците на сите авиокомпании кои оперираат од Москва до главниот град на Ерменија.

Иста е ситуацијата и со Дубаи, кој Русите најмногу го користат како транзитна дестинација. Бидејќи им беше дозволен влез во Дубаи, за разлика од сите земји на Европската унија, руските граѓани сега се обидуваат оттаму да стигнат до посакуваната локација.

Србија и Турција се најлесно достапни
Покрај споменатите три земји, Србија и Турција се омилени и најлесно достапни дестинации во Украина од почетокот на војната. Од февруари има голем прилив на руски државјани во Белград, но и во Истанбул.

За разлика од Дубаи, тие не ги гледаат овие градови како транзитна точка, туку создаваат услови за живот во нив. Со месеци, колумните во весниците се полни со информации за фирмите што ги отвораат Русите, како и за становите што ги купуваат во Белград и Истанбул. Сега, кога постои реална опасност да се оди на фронтот во Украина, руските граѓани се уште повеќе заинтересирани за Србија и Турција.

Масовни апсења на протести
Истовремено, ширум Русија се одржаа масовни протести поради одлуката на Владимир Путин да прогласи делумна мобилизација низ целата земја. Русите излегоа на улиците со јасни пораки „нема војна“, „нема мобилизација“ и „Путин надвор“. Ова се први големи протести во земјата по оние организирани поради апсењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални, а исто така првпат во последните децении Путин успеа да го сврти својот народ против себе – принудувајќи ги да војуваат во Украина.

Руската полиција уапси граѓани кои се собраа да го изразат своето незадоволство од одлуката за делумно мобилизирање на 300.000 резервисти, а на социјалните мрежи се појавија видео снимки на кои се гледа како полицијата тепа граѓани.

Како што може да се види на видеото што го објави соработникот на Алексеј Навални, Љубов Собољ, полицајците му ја турнале главата на еден млад човек во прозорецот, а потоа продолжиле да го удираат по телото.

Над 1.300 луѓе се приведени во протестите што избувнаа ширум земјата и се соочуваат со долги затворски казни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО