20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Русите и вратија на Украинката: „Долго чекав да дојдат по мене“

НАЈЧИТАНО

Кога 12-годишната Кира Обединска, воено сираче, беше однесена од нејзиниот роден град Мариупол во болница во област под контрола на Русија во март, таа не можеше да знае дали некогаш повторно ќе им се придружи на преостанатите членови на семејството.

Таа сега е во Киев каде, и покрај сите околности, седи на болнички кревет со нејзиниот дедо Олександр Обедински – а во средата за прв пат проговори за Си-Ен-Ен низ што поминала.

Таа се опоравува од повредите – медицинските сестри велат дека Кира има рани од шрапнели на лицето, вратот и нозете. Нејзиното лице полно со лузни и интровертно однесување се знаци на физичката и психолошката траума што ја претрпела.

Семејството Обедински беше растргнато од оваа војна. Таткото на Кира, Евхен Обедински, поранешен капитен на украинскиот ватерполо тим, беше убиен на 17 март во руско гранатирање на градот. Кира остана сирак. Нејзината мајка починала кога Кира имала само две недели.

Неколку дена по смртта на нејзиниот татко, војниците кои зборуваат руски ја однеле Кира во болница во регионот на Доњецк, откако била убиена од нагазна мина додека се обидувала да побегне од Мариупол со девојката на нејзиниот татко.

„Руската војска дојде брзо, запреа два автомобили и не однесоа во Манхуш, во болница, бидејќи крваревме. Потоа не однесоа од Мануш во друга болница во Доњецк“, вели Кира.

Во претходна изјава за Си-Ен-Ен во Киев, Олександр рече дека се плаши дека никогаш повеќе нема да ја види својата внука, бидејќи е речиси невозможно да патува низ земјата разурната од војна за да ја врати дома. Тој рече дека разговарал со болницата каде што се лекува Кира, каде што му било кажано дека ќе ја испрати во сиропиталиште во Русија по лекувањето.

Пушти видео
Нивното обединување, повеќе од еден месец откако последен пат се видоа, беше организирано од преговарачи од Украина и Русија, а дојде по епското меѓународно патување.

Во вторникот, украинскиот претседател Володимир Зеленски ја посети Кира во болницата за да го прослави нејзиното враќање и и подари iPad за да и помогне да се справи со времето на закрепнување.

Александар вели дека му рекол на Зеленски дека Кира е „уморна, но среќна“ и му се заблагодарил за безбедното враќање на неговата внука. „Тоа може да се случи. Но, фала му на Бога, успеавме“, изјави тој за Си-Ен-Ен.

Враќањето на Кира од територијата под контрола на проруските сепаратисти не беше лесно. По вниманието на медиумите за нејзиниот проблем, украинската влада му рекла на нејзиниот дедо дека постигнале договор да оди во Доњецк и да ја земе нејзината внука – но дека тоа нема да биде лесен потфат.

Олександра не ја исплаши ова и веднаш тргна на напорно патување кое траеше четири дена, прво со воз до Полска, а потоа со авион за Турција, втор лет до Москва, а потоа со воз до градот Ростов во југоисточна Русија. По уште едно возење до Доњецк, конечно стигна до Кира, која плачеше од среќа.

По емотивната средба, со безброј цврсти прегратки, тие се упатија дома, на истиот пат назад во Киев.

Во болницата „Охматдит“ во Киев, Кира ги чува единствените скапоцености на нејзиниот татко што ги сочувала – неговиот мобилен телефон. Тој беше нејзината единствена врска со остатокот од семејството додека беше во Доњецк.
Таа стапила во контакт со Олександра – единствената преостаната роднина – со логирање на Инстаграм и праќање пораки до девојката на нејзиниот дедо за да објасни каде завршила. Објавите на Инстаграм од февруари покажуваат дека Кира невино позира за селфи, блажено несвесна дека нејзиниот живот ќе се преврти за само неколку недели.

Одржувањето на таа врска со поранешниот живот и било пресудно, особено откако се нашла во болница во Доњецк опкружена со странци додека копнеела по својот дедо.

„Среќен сум што можам да им се јавам. Не знам колку време помина“, воздивнува Кира и додава: „Долго чекав да ме земе. Дури и во друга болница, чекав… ми недостигаше “.

Тие конечно се обединија на 23 април, вели Олександер, откако последен пат се видоа на 10 март. Тој е болно свесен за фактот дека никогаш не би можел да се грижи за себе и за Кира доколку се обидел сам да ја врати дома, без помош на украинската влада.

„Никогаш не би се осмелил да го направам тоа сам, се разбира. „Бидејќи овој потфат можеше да заврши без јас или Кира да бидеме ослободени“, рече тој.

Додека беше во Доњецк, Кира беше интервјуирана од руската државна телевизија, која потоа емитуваше видео на кое таа радосно зборува за тоа како повремено ѝ дозволуваат да му се јавува на својот дедо. Тоа интервју беше искористено како „доказ“ дека таа не била киднапирана, како што рече еден водител на вестите.

Меѓутоа, Кира сосема поинаку ги опишува своите искуства. „Тоа беше лоша болница“, изјави таа за Си-Ен-Ен. „Храната таму е лоша, медицинските сестри врескаат цело време, а болницата е лоша.

Неколку недели подоцна, Кира делумно се опорави од повредите, но болно се сеќава на ситуацијата кога ѝ биле извадени шрапнели од телото.

„Ме однесоа во Доњецк ноќе, со амбулантно возило. Ноќе ми извадија шрапнели. Од увото. Врескав и плачев многу затоа што го направив тоa ги почувствува на уво. И на лицето, и на вратот и на нозете“, изјави Кира.

Сега безбедна во Киев, Кира раскажува и што се случувало во Мариупол и како целото семејство немало среќа кога се обиделе да побегнат од градот кој се повеќе бил опкружен од руските сили.

Таа раскажува како живеела под гранатирање и „гласни експлозии“ додека се криела со девојката на нејзиниот татко, Ања и нејзините деца, меѓу срушените ѕидови на нивната куќа. Тенковите влегоа во градот, вели Кира, и се сеќава дека луѓето во воени униформи се приближувале до нивниот двор.

Извор: CNN / Скриншот
Кира вели дека по гранатирањето што ја погоди нејзината куќа на 16 март, целото семејство останало заробено во подрумот, додека соседите им помагале да се ископаат од урнатините. Нејзиниот татко никогаш не излегол од нив. Кира – заедно со девојката на нејзиниот татко и нејзините деца – ги поминаа следните три дена во засолниште во друг подрум, пред судбоносниот обид да го напушти градот.

Додека трчале, нејзината пријателка згазнала на мина. Кира се сеќава на крварењето од нејзините уши после тоа и вели дека семејното куче издржало поголем дел од експлозијата. Целата група преживеа, но со повреди од шрапнели.

Кира вели дека во тој момент руската војска – која го привлекла вниманието на експлозијата – ја открила нивната позиција, ги собрала и потоа ги однела во градот Манчуш, каде што им била укажана медицинска помош во локалната болница. Потоа со возило на брза помош биле однесени во Доњецк, каде групата морала да се растера, оставајќи ја Кира сама, ранета и преплашена. Другите завршија на друго место.

Целата приказна денес изгледа како дел од некој минат живот додека тој игра игри на својот нов iPad и зборува за преземање музички апликации. Но, таа исто така вели дека е возбудена што наскоро ќе може повторно да се соедини со девојката на нејзиниот дедо.

Како што започнува процесот на враќање на барем малку привид на нормалност за семејството, фактот што тие се повторно заедно нуди огромно олеснување. Тие се целосно свесни колку е невозможно тоа некогаш да се случи.

„Сè уште не можам да верувам дека конечно се случи. Затоа што верувавме во тоа, додека многумина тврдеа дека тоа е невозможно. Тоа беше навистина тежок процес “, вели Олександер. Тие велат дека биле импресионирани од напорите на претседателот Зеленски да им помогне, во случај што го привлече вниманието на светот.

Но, за Зеленски, Кира е само едно од многуте украински деца, за кои вели дека намерно биле однесени во области под контрола на Русија. Москва, од друга страна, ги отфрла обвинувањата за присилно киднапирање. Тој вели дека тоа се лаги и одговара со обвинувања дека Украина ги попречува нејзините напори да ги „евакуира“ луѓето во Русија.

„Најмногу сме загрижени за децата“, рече Зеленски кога дојде да ја посети Кира во вторникот. „Децата се нашата иднина. Ќе се бориме секое дете од Украина да се врати дома“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО