0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Русите донесоа нови војници на границата со Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новите контингенти со руски војници и воена опрема се забележани како се приближуваат кон границата со Украина и инвазијата би можела да започне во секој момент, појасни државниот секретар на САД, Ентони Блинкен.

Тој додаде дека Русија би можела да ја нападне Украина и за време на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Говорејќи на конференцијата во Мелбурн, Блинкен пред претсавниците на земјите од неформалната група Квад(Австралија, Индија, Јапонија, Јужна Кореја) проговори за растечката опасност од инвазијата, која би можела да има страшни последици врз безбедноста на Европа.

– Продолжуваме да го следиме загрижувачкото однесување на руската војска во ескалирањето на односите, вклучувајќи ги и новите трупи што пристигнаа на украинската граница – истакна Блинкен.

Претходно претседателот на САД Џо Бајден, ги предупреди американските граѓани веднаш да ја напуштат Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Безбедното чествување на Гоце Делчев во фокус на разговорите

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Република Бугарија Иван Демерџиев со придружна делегација, утре, ќе престојува во работна...

Руските сили го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места

Руските сили денеска го гранатирале градот Херсон, кој е под украинска контрола, но многу од жителите веќе се евакуирани во соседните места. Ова го...

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...
spot_img
spot_img
spot_img