21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Русите дозволија евакуација на цивилите

НАЈЧИТАНО

Руското Министерство за одбрана прогласи прекин на огнот со цел да се овозможи евакуација на цивилите од Мариупол.

Хуманитарниот коридор од Мариупол до Запорожје преку пристаништето Бердјанск ќе биде отворен во 10 часот по локално време.

„ За да успее оваа хуманитарна операција, предлагаме таа да биде спроведена со директно учество на Високиот комесаријат на ОН за бегалци и Меѓународниот комитет на Црвениот крст„, се наведува во соопштението руското Министерството за одбрана.

Исто така се додава дека е договорено Киев да се отворат четири нови хуманитарни коридори од Мариупол до Запорожје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО