16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Русите го ставаат Мариупол во карантин поради можна појава на колера

НАЈЧИТАНО

Русите го ставаат Мариупол во карантин поради можна појава на колера, изјави советникот на градоначалникот за украинската телевизија United News TV.

– Гледаме како градот се затвора – рече Петро Андриушченко, додавајќи дека „за колера се зборува внатре во градот, меѓу окупаторите и нивните сојузници“.
Би-би-си нагласува дека не може да ги потврди неговите тврдења.

Локалните и светските медиуми со недели пишуваа дека во градот може да се случи хуманитарна катастрофа поради недостиг на храна и вода за пиење.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО