3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Русите го приведоа генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Генералниот директор на украинската нуклеарна централа Запорожје под руска окупација е уапсен од руска патрола, објави во саботата „Енергоатом“, државната компанија задолжена за централата.

Ихор Мурашов бил приведен на патот од најголемата европска нуклеарна централа до градот Енерходар во петокот околу 16:00 часот, изјави директорот на компанијата Петро Котин. „Тој беше извлечен од автомобилот и со врзани очи и одведен во непознат правец“, напиша Котин на апликацијата за пораки Телеграм, додавајќи дека во моментот нема информации за судбината на Мурашов.

Електраната Запорожје е една од централните точки на руската седуммесечна инвазија на Украина, додека Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на централата, ризикувајќи нуклеарна катастрофа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на демилитаризација на областа околу електраната, каде што работат Украинците.

Мурашов „ја сноси главната и ексклузивна одговорност за нуклеарната и радијационата безбедност“ на централата и неговото задржување „ја загрозува безбедноста на работата на Украина и најголемата нуклеарна централа во Европа“, рече Котин.

Тој ги повика руските сили „веднаш да престанат со актите на нуклеарен тероризам против раководството и персоналот“ на електраната и да го ослободат Мурасов.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img