Русите во БиХ: Бегајќи од мобилизација и војна, бараат азил во земјите на ЕУ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Босна и Херцеговина има се повеќе пријавени гости од Руската Федерација. Причината за масовното пристигнување на Русите во нашата земја е руската агресија врз Украина и мобилизацијата на граѓани на воена возраст нарачана од претседателот Владимир Путин на крајот на септември минатата година.

Многумина од нив го избраа Мостар како локација и не останаа долго таму. Во Мостар запознавме тричлено семејство од Русија. Госпоѓата се претстави како Елена, која со сопругот и синот штотуку платиле седумдневен престој во еден од становите. Автомобилот со кој дојдоа е автомобил за изнајмување со неградски таблички. Беше исполнет со стока, садови, чевли и облека, така што совозачкото седиште не се гледаше. Тие не се класични туристи. Бегаат од војна. Сопругот на Елена сака да ја избегне мобилизацијата и не прашува дали е безбедна населбата каде што ќе престојува, мислејќи дали локалното население е добронамерно кон Русите.

Елена прашува дали имаме детергент и „таблети“ за машина за садови. Во Мостар пристигнаа од Црна Гора, а Босна и Херцеговина им е поевтина опција за изнајмување стан, а особено скапо е да изнајмат стан во Белград или Србија, велат тие.

Да потсетиме, по почетокот на агресијата на Руската Федерација против Украина, многу европски земји воведоа санкции кон Русија и ги забранија туристичките летови. Малку се европските земји каде што можат да дојдат Руси, а една од нив е Босна и Херцеговина и безвизниот режим меѓу двете земји што е на сила.

Нивниот десетгодишен син весело гледа низ градот, убеден дека е на туристичко патување со родителите. Не сакаат да се фотографираат, што е разбирливо, а парите ги имаат уште, бидејќи брачната двојка работи на интернет, веројатно за странски компании. Тие остануваат доволно долго за да перат алишта и садови, да се одморат и да се обидат да бидат во контакт со семејството во Русија за да добијат информации дали е безбедно да се вратат дома. Во БиХ не можат да останат повеќе од 30 дена, па на кратко ја напуштаат земјата и повторно се враќаат.

Бараат политички азил во земјите на ЕУ
Многу руски државјани пристигнаа во БиХ во изминатите неколку месеци. Нивната крајна цел се земјите од ЕУ каде што бараат политички азил.

„Овие лица легално влегле во нашата земја врз основа на безвизниот режим и можат да престојуваат до 30 дена. Повеќето од овие лица се наоѓаат во близина на граничниот премин Маљевац и сакаат да го продолжат патот кон ЕУ, бидејќи според нивните сопствени изјави сакаат да избегнат мобилизација во својата земја. Министерството за безбедност на БиХ заедно со Граничната полиција на БиХ и Службата за работи со странци на БиХ ќе ги преземат сите мерки во рамките на нивните законски надлежности и ќе продолжат да ја следат состојбата на терен. Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина ќе побара од надлежните безбедносни агенции детална анализа на актуелната состојба, по што ќе подготват предлог мерки насочени кон зачувување на безбедносната состојба во нашата земја“, изјавија од Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина. Херцеговина неодамна се огласи за N1.

Хофман за Чеченците на границата на Босна и Херцеговина и Хрватска: Тие кршат многу закони

Помошникот на директорот на граничната полиција на БиХ, Свевлад Хофман, зборуваше за злоупотребата на безвизниот режим меѓу БиХ и Русија од страна на одредени баратели на азил во Хрватска, откако дојдоа во БиХ благодарение на безвизниот режим со Русија.

„Тоа е еден пример за злоупотреба на безвизниот режим меѓу БиХ и Русија, што се случува на таков начин. Затоа, на територијата на БиХ под изговор за наводен туристички престој во БиХ доаѓаат државјани на Руската Федерација, односно на републиките на Руската Федерација, Чеченија, Дагестан и други“, рече Хофман.

Посочува и дека во подготовка за тоа патување обезбедуваат соодветни ваучери за престој во хотели.

„Им беа обезбедени значителни суми на пари, приближно секој од нив има помеѓу 4-6.000 евра. „Но, кога ќе ја извршат контролата, наместо да се упатат кон хотелот, влегуваат во такси и се упатуваат кон Велика Кладуша, односно границата на Босна и Херцеговина и Хрватска, со намера да влезат во Хрватска под изговор дека бараат азил“, рече Хофман.

Хофман додава дека со тоа се прекршуваат неколку закони.

„Обилно прекршуваат неколку закони, Законот за гранична контрола, за странци и законот за азил на крајот од редот. Секој што ќе влезе на територијата на Босна и Херцеговина и ќе даде лажни причини за влез и престој во Босна и Херцеговина автоматски го прекршува законот и треба да биде подложен на енергична интервенција, пред сè на Службата за странци. Тие не прават проблеми, тие се фокусирани на нивната крајна цел да бараат азил.во Хрватска“, заклучува Хофман.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img