17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Русите бомбардира училиште, има мртви, десетици под урнатините

НАЈЧИТАНО

Русите го бомбардираа училиштето, има мртви, десетици под урнатините
Две лица загинаа во руското бомбардирање на училиште во источноукраинското село Билохоривка, а се стравува дека останатите 60 не ги преживеале урнатините, изјави во неделата гувернерот на областа Луганск.

Гувернерот Серхи Гајдаи изјави дека руските сили фрлиле бомба во саботата попладне во училиште во кое се засолниле околу 90 луѓе, предизвикувајќи пожар што ја зафатил зградата. Пожарот беше изгаснат по речиси четири часа, потоа урнатините беа расчистени и, за жал, пронајдени се телата на две лица“, напиша Гајдај во апликацијата за пораки Телеграм.

„Од урнатините се извлечени 30 лица, од кои седум се повредени. Шеесет луѓе најверојатно загинаа под урнатините на зградите“.

Ројтерс не можеше да ги потврди овие тврдења.

Украина и Западот ги обвинија руските сили дека цели на цивили и извршиле воени злосторства, обвинувања што Москва ги негира.

Десетнеделната руска војна против Украина однесе илјадници животи, уништи градови и принуди 5 милиони Украинци да избегаат во странство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО