7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Рузмарин за коса: Го подобрува растот, го намалува чешањето и лесно се прави

НАЈЧИТАНО

Рузмаринот не е само зачин кој се додава во многу јадења.

Од ова растение може да се направат чаеви, тинктури и масло. Тоа е масло од рузмарин што се користи за раст на косата, но и како помош за подобрување на циркулацијата и разбивање на целулитот. Важно е да купите добро и докажано масло од рузмарин, а секогаш можете да го направите сами со неколку состојки.

Зошто маслото од рузмарин е толку добро?
Ова масло ја должи својата добрина на високата содржина на антиоксиданси, како и антиинфламаторното дејство. Маслото од рузмарин се користи во комбинација со други масла, како што е маслото од маточина, за подобрување на циркулацијата во телото, а во народната медицина се нанесува на болното место за намалување на болката и непријатноста. Како што маслото од лаванда и лаванда се одлични репеленти, така и маслото од рузмарин ќе има ист и уште подобар ефект.

Маслото од рузмарин со векови се користи како лек против опаѓање на косата, но и за раст на нова млада коса.

Како маслото од рузмарин делува на косата?
Маслото од рузмарин најдобро се користи за алопеција, но и за која било друга причина за опаѓање на косата. Одлично ќе биде за опаѓање на косата после Ковид, кое го доживеале многу луѓе, но и за опаѓање на косата кое се јавува поради промената на годишните времиња.

Маслото од рузмарин ја подобрува циркулацијата на скалпот, што потоа го подобрува протокот на крв во фоликулите на косата, спречува смрт на фоликулите и опаѓање на косата. Исто така, ова масло може да се користи за да се спречи предвремено побелување и лупење, а исто така може да го ублажи чешањето на скалпот.

Како да го користите маслото од рузмарин за коса?
Пред се, потребно е да се измеша маслото од рузмарин со друго базно масло за да се избегне алергиска реакција и иритација. Може да послужи масло од јојоба или кокосово масло со пет капки масло од рузмарин. Апликацијата е многу едноставна.

Оваа смеса едноставно се масира во скалпот по миењето на косата и потоа се остава да делува десетина минути, а потоа косата треба да се измие за да не биде мрсна. Дополнително, маслото од рузмарин може да се додаде во кој било шампон или регенератор и ефектот ќе биде ист.

Само внимавајте да не ставате премногу масло во овие производи. Најдобро е да се обидете да додадете само неколку капки на приближно 30 милилитри производ. На овој начин, косата треба да се мие што почесто. Ако маслото од рузмарин влезе во очите или устата при миење на косата, измијте ги очите со чиста вода што е можно поскоро.

Како да направите масло од рузмарин дома?
Се што ви е потребно за да го направите ова масло се свежо набрани гранчиња од растението, тегла и маслиново масло.

Измијте го рузмаринот и кога целосно ќе се исуши, извадете ги иглите од стеблото и прелијте ги со ладно цедено маслиново масло, додека рузмаринот целосно не се покрие со масло. Затворете ја теглата со капак, измешајте ја и оставете ја на сонце околу еден месец со повремено мешање. Откако ќе помине овој временски период, исцедете го маслото во чиста и темна тегла.

Маслото може да се чува добро затворено во фрижидер до шест месеци. Доколку немате време или рузмарин во близина, ова масло можете да го купите во голем број специјализирани продавници кои продаваат есенцијални масла, а цената е околу 40 куни за шише од 10 милилитри.

Дали употребата на масло од рузмарин за коса е доволно истражена?
Беше спроведена студија која ја спореди употребата на масло од рузмарин и популарниот производ за раст на косата миноксидил во период од шест месеци. По три месеци немаше никакви промени, додека по девет месеци резултатот покажа зголемен раст на косата кај луѓето кои користеле масло од рузмарин. Чешањето на скалпот беше помалку присутно кај луѓето кои го користеа маслото.

Иако се спроведени одредени истражувања, треба да се направат дополнителни истражувања, особено она што ќе докаже дали употребата на масло од рузмарин е безбедна за бремени жени и доилки. Слично на тоа, маслото од рузмарин не може да работи за секого, бидејќи секоја кожа и скалп реагираат различно на одредени производи. Кај некои ова масло ќе предизвика алергиска реакција, а за да се спречи, може да се направи едноставен тест. Ставете неколку капки масло на свиокот на лактот и почекајте неколку минути до половина час. Ако се појави некаква промена на кожата или осип, не користете го маслото.

Заклучок
Рузмаринот има широк спектар на намени, а една од нив е неговото масло кое е одлично за коса. Покрај тоа што ќе го спречи опаѓањето на косата, ќе го намали и чешањето на скалпот и ќе ја подобри циркулацијата на скалпот. Важно е да се користи во одредени количини, доволно често и подолг временски период за да се видат резултатите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО