10.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Рударскиот гигант „Гленкор“ призна поткуп низ Африка

НАЈЧИТАНО

Британска филијала на меѓународната рударска компанија Гленкор се изјасни за виновна пред британскиот суд за корупција низ Африка, јавува Би-Би-Си.

Подружницата на Гленкор е обвинета за поткупување пристап до сурова нафта.

Британскиот оддел за сериозни измами соопшти дека Гленкор преку своите вработени и други посредници дал повеќе од 28 милиони долари мито (26,5 милиони евра) во Нигерија, Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Екваторијална Гвинеја и Јужен Судан.

Пресудата е закажана за ноември годинава.

Glencore, чие седиште е во Швајцарија, веќе најави дека очекува да плати до 1,5 милијарди долари (1,4 милијарди евра) со спогодбата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО