8.4 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Роскосмос му го честиташе роденденот на НАТО со сателитска снимка

НАЈЧИТАНО

По повод 4 април, денот на формирањето на НАТО, генералниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин, оцени дека Алијансата е главната закана за светот и ги повика нејзините членки да запомнат дека Русија ги набљудува од вселената, пишува Телеграф.

„Би сакал моите стари познаници од работа во Брисел, особено генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, да се восхитуваат на нивната канцеларија на роденденот на НАТО користејќи сателитска снимка од вселенското летало Роскосмос. Момци, ве гледаме. Имајте го тоа на ум“, напиша Рогозин на социјалната мрежа Телеграм.

Заедно со објавата, тој сподели и сателитска снимка од седиштето на Алијансата во Брисел, која ја направи рускиот сателит „Resource-P“. Под објавата Рогозин напишал:

„Британија, Данска, Исланд, Италија, Канада, Луксембург, Холандија, Норвешка, Португалија, САД и Франција го потпишаа Северноатлантскиот договор. Така се роди НАТО, главната закана за целиот свет кој ја преживеа Втората светска војна“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО