23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Роналдо го одржа ветувањето, тргна по патот на Свети Џејмс

НАЈЧИТАНО

Еден од најдобрите бразилски фудбалери на сите времиња, Роналдо Луис Назарио де Лима (45) тргна на 500 километри велосипедско возење од Ваљадолид до Сантијаго де Компостела во неделата за да го исполни ветувањето што го даде во случај неговиот клуб да се врати во Примера.

Роналдо, кој стана мнозински акционер на Ваљадолид во 2018 година, вети дека ако неговиот клуб се врати во Примера, аџилакот од Ваљадолид до Сантијаго де Компостела, кулминација на Камино де Сантијаго (Патот Свети Џејмс), ќе помине во пет фази. со сопругата.

Ваљадолид се врати во Примера по една втора сезона, освојувајќи го второто место во Сегунда дивизијата, Роналдо и неговата сопруга тргнаа во неделата од стадионот Хозе Зорила.

„Ветив дека ако се вратиме во Ла Лига, ќе го направам Камино де Сантијаго. Ќе го правам тоа со велосипед затоа што не можам да трчам“, изјави Роналдо на социјалните мрежи.

„Ќе биде прекрасно. Знам дека ќе се мачам физички, но тоа ќе биде незаборавно искуство“, додаде Бразилецот.

Во интервју за El Norte de Castilla, Роналдо ја стави промоцијата на Ваљадолид во Ла Лига непосредно пред триумфот на бразилската репрезентација на Светското првенство во Јапонија и Кореја во 2002 година.

Поранешниот напаѓач на Реал Мадрид и Барселона го заврши Светското првенство како најдобар стрелец на турнирот со осум гола и постигна два во финалето против Германија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО