5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

„Ролс-Ројс“ лани продала повеќе од 6.000 автомобили

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

И покрај кризата продажбата на луксузни автомобили бележи највисок раст, покажуваат податоците објавени од компаниите.

Британскиот производител на автомобили „Ролс-Ројс“ која е во состав на германската групација БМВ лани постигна најголема годишна продажба на своите автомобили од вкупно 6.021 продадени единици кои се  испорачани на клиенти од околу 50 земји.

Ова претставува зголемување од 8 отсто во однос на 2021 година.

Најмногу автомобили се продаваа во САД, Кина и Европа, додека остатокот од автомобилскиот пазар сè уште се опоравува од пандемијата на корона вирусот и глобалниот недостиг на полупроводници.

И луксузни автомобили од брендовите „Бентли„ и „Бугати“ постигнаа добра продажба за време на епидемијата на корона вирусот.

Компанијата „Ламборџини“, пак, во август објави дека ги предпродала своите автомобили до почетокот на 2024 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Макпетрол“ најави намалување на природниот гас за 41 денар

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на  природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ информира дека цената...

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...
spot_img
spot_img
spot_img