17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ролан Гарос го пријави приходот

НАЈЧИТАНО

Организаторите на вториот тениски грен – слем сезонава, Ролан Гарос, остварија приход од 300 милиони евра, што е рекорден износ во историјата на парискиот турнир.

– Првпат ќе надминеме 300 милиони евра приход, додека во 2019 година, последното „нормално“ издание (од пред Ковид-19 пандемијата) бевме на 262 милиони евра – изјави денеска претседателот на Француската тениска федерација, Жил Моретон.

Како што прецизираше првиот човек на францускиот тенис, натпреварите на Ролан Гарос во 2019 година од трибините ги следеле 519.000 гледачи, а оваа година бројката пораснала на 613.500.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО