22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Розовото езеро кое ги привлекува посетителите не само со својата боја, туку и со своите цени

НАЈЧИТАНО

Бањите Пачир се единствени во Србија и во овој дел од Европа, бидејќи има и езеро кое во летните месеци добива розова боја.

Водата во езерото кое се наоѓа во српската бања Пачир е солена, а температурата се движи меѓу 28 и 32 Целзиусови степени. Розовата боја ја предизвикуваат алгите, па затоа езерото ја добива оваа боја дури во јули и август. Бојата зависи и од други фактори, како што се времето од денот и облачноста.

Езерото е плитко, погодно и за деца и непливачи. Дното е покриено со сиви и црни заоблени камења, по кои е многу пријатно да се оди – тоа е како бесплатна масажа на стапалата. Нешто помалку пријатен е мирисот на водата, кој потекнува од сулфиди, феноли, јод и други растворени минерали. По кратко време се навикнувате на мирисот.

Исто така, водата во езерото се вели дека има лековито дејство и помага при разни кожни и ревматски заболувања, како и за уролошки и гинеколошки проблеми. Луѓето тврдат и дека капењето во ова езеро го освежува изгледот на кожата и косата.

Во самиот спа центар има и два затворени базени со топла вода, но розовото езеро е многу поинтересно за посетителите во лето. Тоа е уште поинтересно бидејќи цените се пониски од повеќето базени во Србија. Влезницата за возрасен е 400 динари (3,40 евра), а за деца до 4 годишна возраст е бесплатен влез. После 17:30 часот, цената на билетот се намалува на 150 динари (околу 1,30 евра). Паркингот е исто така бесплатен.

Лежалки и чадори се достапни без доплата, а цените на храната и пијалоците се неспоредливи со оние што ги пријавиле туристите од хрватското приморје или од другите туристички дестинации во Србија. Кафето во бањата Пачир можете да го пиете за помалку од 70 центи (80 динари), а за половина литар пиво или сок ќе платите околу 1,30 евра (150 динари). Ако сте гладни, една палачинка чини 85 центи, а порција помфрит чини нешто помалку од триесет евра. Можете исто така да донесете своја храна во комплексот.

Капацитетот на термалните бањи е околу 350 лица, во затворените базени околу 200 лица, а работното време е од 10 до 20 часот секој ден. Термалните бањи се наоѓаат во општина Бачка Топола помеѓу Бајмок и Стара Моравица. Тие се на 30 километри од Суботица, околу 90 километри од Нови Сад и околу 180 километри од Белград. Патувањето од Љубљана е доста долго, би ви требало околу 5 и пол часа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО