Родителите со болни деца посетуваат педијатриска итна медицинска помош дури и кога таа не работи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во последно време сè повеќе родители со болни деца ја посетуваат педијатриската итна медицинска помош во Здравствениот дом Љубљана надвор од работното време. Шефот на детската итна помош, Татјана Грмек Мартињаш, предупреди дека ваквите посети се крајно вознемирувачки и не овозможуваат безбедно лекување на другите пациенти. Тој бара од родителите да се јават кај педијатарот на нивното дете во текот на денот или единица каде треба да обезбедат замена во случај на негово отсуство.

Во детската итна медицинска клиника (ПНМП) на центарот Здравстне дом Љубљана, во последно време се соочуваат со поголем број пациенти кои го посетуваат ПНМП и кога тој воопшто не работи. Како што истакна раководителот на детската итна медицинска помош Татјана Грмек Мартињаш, итната медицинска помош работи во текот на неделата од 19 до 7 часот, а за време на викендите и празниците цел ден.

Но, медицинскиот центар на Метелкова стана синоним за посета на ПНМП во секое време“, рече Грмек Мартињаш во соопштението за медиумите. Родителите со болни деца ја посетуваат амбулантата и во текот на неделата во текот на денот, кога таа не е отворена. Шефот на ПНМП објасни дека пристигнувањата во овој момент го доведоа персоналот во тешка состојба. „Сестрата и онака се занимава со овие пациенти. Тој мора да ја напушти својата клиника и да помине низ тријажа. Но, ако пациентот се препознае како итен, ние сепак го прегледуваме и покрај тоа што има лекар на друго место“, ги опиша Грмек Мартињаш последиците од секојдневните посети. Како што додаде таа, ваквите посети се многу вознемирувачки и не дозволуваат безбедно лекување на пациентите.

Детската итна медицинска помош во центарот ЗД Љубљана, кога не работи, ја посетуваат пациенти од околните места и другите единици на ЗД Љубљана, како и деца кои имаат свои лекари кај концесионери. Нивниот лекар работи попладне, но родителите мислат дека на детето му треба преглед веќе наутро и затоа доаѓаат овде“, го опиша случајот Грмек Мартињаш. ПНМП го посетуваат и странци и туристи со болни деца надвор од работното време.

Првиот човек на ПНМП ги советува родителите кои сметаат дека нивното дете итно треба да оди на лекар и надвор од работното време на избраниот педијатар, да ја посетат амбулантата во одделението каде што го имаат избраниот лекар. „Ако детето има лекар во Бежиград, кој работел таму наутро, да дојде и попладне“, советува Грмек Мартињаш. Воедно додаде дека амбулантата на ПНМП ќе згрижува деца без личен лекар и странци надвор од работното време.

Таа предупреди дека дури 80 отсто од посетите на ПНМП се неитни и дека може да се чека. Тој ги повикува родителите прво да се јават во амбулантата, бидејќи ќе добијат инструкции од медицинската сестра. „Ако линијата е зафатена, родителите треба да издржат. Има многу повици, а сестрите треба да прават други работи измеѓу“, предупреди медицинската сестра Ерика Вербич.

Најмногу посети поради вируси на настинка
Според Татјана Грмек Мартињаш, најмногу посети на ПНМП се поради вируси на настинка. Забележани се многу болки во грлото, особено кај децата од предучилишна возраст, а освен тоа, во декември имаше и многу аденовируси и стрептококни инфекции, меѓу кои, покрај воспалено грло, има и шарлах. „Вообичаено, врвот на овие болести се појавуваше во јануари и некаде до средината на февруари. Оваа година, пак, забележавме зголемени посети веќе во декември“, рече првиот човек на ПНМП.

Го очекуваат и врвот на грипот кај децата, каде се надеваат дека нема да биде толку тежок како во јануари 2020 година. Сегашниот број на посети поради респираторни заболувања е инаку споредлив со претходните зими.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img