2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Риши Сунак казнет бидејќи не носел појас на задното седиште

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полицијата во Ланкашир соопшти дека на 42-годишен маж во Лондон му издала условна понуда да ја плати казната за да не оди на суд.

Владата соопшти дека премиерот Сунак „целосно прифаќа дека ова е грешка и се извинува“, додавајќи дека ќе ја плати казната.

Патниците што во Британија ќе бидат фатени дека не го врзале појасот кога го има, може да бидат казнети со парична казна до 100 фунти.

Ова може да се зголеми до 500 фунти ако случајот отиде на суд.

Премиерот бил во Ланкашир кога се снимало видеото, за време на патување низ северна Англија.

Видеото за промовирање на најновото владино „порамнување“ на трошоците беше објавено на инстаграм-профилот на премиерот Сунак.

Ова е втор пат Сунак да добие таква казна откако е во владата.

Минатиот април, тој беше казнет заедно со Борис Џонсон и сопругата Кери за кршење на правилата за карантин поради ковидот присуствувајќи на роденденски собир на тогашниот премиер на Даунинг стрит во јуни 2020 година.

Сунак мора да ја плати казната во рок од 28 дена.

Либералдемократите рекоа дека станувајќи вториот актуелен премиер во историјата што е казнет од полицијата, тој „го покажал истото непочитување на правилата како Борис Џонсон“.

Заменик-лидерката на либералдемократите Дејзи Купер рече: „Од скандалот со роденденот до скандалот со појасот, овие конзервативни политичари едноставно го третираат британскиот народ како будали. Иако тие продолжуваат да се однесуваат како да е едно правило за нив, а друго за сите други, оваа парична казна е потсетник дека конзервативците на крај си го добиваат заслуженото“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img