-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Рибарски брод потонал од пијавица кај Иж

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рибарскиот брод Атлант утрово потона пред Парда Поинт, најјужниот рт на островот Иж.

Бродот бил фатен во бура, односно пијавица која предизвикала ненадејно потонување.

„Како што ми рекоа, на момент дојде пијавица и ги сврте“, вели за Morski.hr Ингрид Благдан, сопруга на сопственикот на бродот, Шиме Благдан.

Апликацијата Vesselfinder покажува дека бродот пловел од Кукљица на островот Угљан, а извесно време пловел или ловил пред Сала и Жман на Дуги Оток, а потоа најверојатно се упатил назад кон Кукљица. Меѓутоа, околу 7 часот утринава, неговиот сигнал за автоматско идентификација (AIS) престана да работи во близина на пристаништето Парде на островот Иж.

Според сведочењето на еден од морнарите на бродот, пијавицата ги собрала, ги фрлила сите пластични цистерни со риби на едната страна од бродот и морето веднаш влегло внатре. За среќа, земјата била релативно блиску, па успеале да се спасат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img