2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Рибарите на Јадранот уловија туна, целосно ја изедоа ајкулите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На полуостровот Пељешац, рибарите уловиле туна, со која малку порано се хранеле ајкули.

Туната е уловена во морето кај полуостровот Пељешац, а како што можете да видите на фотографијата што ја добивме, целосно ја изедоа ајкули.

Да потсетиме, во јули Ален Солдо, редовен професор на Универзитетскиот катедра за морски студии на Универзитетот во Сплит, за N1, меѓу другото, коментираше и за ајкулите кои живеат во Јадранското Море.

Тој рече дека заедно со колега од Словенија во моментов работат на труд за ајкулите во Јадранот и вели дека изброиле 34 видови кои живеат постојано или повремено доаѓаат на Јадранот.

„Од тие 34 видови, три се потенцијално опасни, имено кучето со долг нос и кучето од Атлантикот. Единствениот проблем кај нас беше големото бело куче кое ги следи школките туна кои беа главна храна. Последниот фатален напад беше во 1974 година. После тоа имаше само уште еден напад во 2008 година кој не беше фатален. Јадранот е многу побезбеден од другите мориња“, објасни Солдо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img