3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Реј Лиота, ѕвездата на „Добри момци“ и „Поле на соништата“, почина на 67-годишна возраст

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Реј Лиота, ѕвездата на „Добри момци“ и „Поле на соништата“, почина на 67-годишна возраст.

Според неговиот претставник, кој ја потврди веста, актерот починал во сон во Доминиканската Република додека го снимал својот најнов филм „Опасни води“ заедно со Сафрон Бероуз.

Лиота направи пробив во својата кариера со улогата во крими-класикот „Добри момци“ на Мартин Скорсезе, а значајни улоги оствари и во филмовите „Брачна приказна“, „Мафијашките светци на Њуарк“, „Поле на соништата“, „Земја на полицајци“, „Бела прашина“…

„Ако имате еден филм што луѓето го паметат, тоа е одлично. Ако имате два, тоа е фантастично“, рече тој во 2021 година за неговата поврзаност со гангстерската драма „Добри момци“, каде што го играше мафијашот Хенри Хил, заедно со Роберт де Ниро и Џо Пеши. Филмот се смета за еден од најдобрите филмови на 20 век.

Лиота е роден во Њу Џерси и е напуштен во сиропиталиште пред да биде посвоен на шест месеци.

– Отпрвин не разбрав како родителот може да се откаже од дете. Значи, имав таква енергија да бидам таков, тоа е заебано. И потоа, кога конечно ја запознав мајка ми во четириесеттите години, дотогаш веќе не бев толку лут поради тоа. Тоа е само уште едно патување – рече тој за магазинот Пипл.

Причината за смртта сѐ уште не е позната, но како што е потврдено за „ТМЗ“, нема ништо сомнително, ниту сомнеж за убиство или самоубиство. Со него на островот била и неговата свршеница Џеси Нитоло.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img