26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Речиси 100 години старата камера на Leica продадена е за 14,4 милиони евра

НАЈЧИТАНО

Една од првите фотоапарати „Leica“ некогаш произведени е продадена на аукција во Германија за 14,4 милиони евра.

Прототипот на Leica 0-Series (сериски број 105) е стар речиси сто години и многу редок. Таа е една од првите камери од 35 мм.

Уредот некогаш му припаѓал на германскиот фотограф и пронаоѓач на камерата од 35 милиметри, Оскар Барнак.

Продажбата на аукцијата во Вечлер далеку ги надмина очекувањата. Се очекуваше уредот да чини меѓу два и три милиони евра.

Оваа двегодишна аукција се смета за најголема светска аукција на винтиџ камери и оптичка опрема.

Во 2018 година „Leica Series 0“ беше продадена за 2,4 милиони евра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО