More

  Речиси третина од деновите во годината жителите на неколку скопски населби живееле со загаден воздух

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Речиси третина од деновите во годината жителите на неколку скопски населби живееле со загаден воздух, а податоците не се нешто подобри ни за Струмица која била загадена 133 денови. Ова го покажува месечниот извештај на Министерството за животна средина, пишува Слободен Печат.

  Лани скопските населби Гази Баба и Центар имале нечист воздух 119 денови, иако Законот за квалитетот на воздухот предвидува дека тоа не смеат да бидат повеќе од 35 денови. Од децениските мерења, во 2015 година градот Тетово имало само 15 дена чист воздух, односно во тие денови ПМ10 честичките не надминувале 50 микрограми на кубен метар.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img