18.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Рецепт: супа од домати со кисела павлака и рен

НАЈЧИТАНО

Домашна супа од домати со кисела павлака и рен.

Состојки:

(за 4 лица)

– 2 главици кромид

– 1 пор

– 1 лажица масло

– 800 гр свежи домати

– 3/4 l бистра супа од зеленчук

– 2 лажици доматно пире

– 1-2 лажици свеж босилек

– 1-2 лажички сол

– 1 лажичка шеќер

– Малку бибер

Крем со рен:

– 1,5 dcl павлака

– 1-2 лажици рен

– бибер, по вкус

Подготовка:

На малку масло пропржете го сечканиот кромид. Додадете го празот и пржете уште неколку минути.

Додадете излупени свежи домати и доматно пире. Добро промешајте, додадете ја супата од зеленчук, покријте и варете околу 20 минути.

Промешајте со миксер со стапче. Загрејте ја супата, додадете го босилекот, шеќерот, солта и биберот.

Кремот со рен подгответе го на следниов начин, прво добро измешајте го кремот, додадете ситно сечкан рен и бибер. Оставете во фрижидер до сервирање.

Послужете ја супата од домати со една или две лажици крем од рен.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО