26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Рецепт: Полжави со сирење и спанаќ

НАЈЧИТАНО

Фантастично пециво со спанаќ и сирење кое брзо исчезнува од чинијата.

Состојки (за 4 лица):

Тесто:

– 750 гр брашно

– 1/2 л млеко

– 1 квасец

– 2 лажички сол

– 1 лажичка шеќер

– 1 дл масло

Наплата:

– 500 гр сирење

– 500 гр спанаќ

– 4 јајца

– 1 кафена лажичка сол

– сусам и уште едно јајце за премачкување

Подготовка:

Се замесува тесто од сите состојки и се остава половина час да стаса.

Спанаќот измијте го, ситно исечкајте го и измешајте со малку сол, па добро исцедете го.

За филот измешајте ги сирењето, јајцата, исцедениот спанаќ и солта.

Замесете тесто, поделете го на два дела и оставете го да одмори уште 15 минути.

Тестото развлечете го тенко во правоаголник, филувајте и расукајте.

Исечете ги полжавите дебели два прста и наредете ги во плех за печење.

Повторете со другиот дел од тестото.

Изматете едно цело јајце, па измешајте го со една лажица јогурт и на секој полжав ставете по една лажица.

Посипете со сусам и оставете да стаса околу 15 минути.

Се печат на 220 степени првите десет минути, па се намалуваат на 200 степени и се печат додека не добијат убава жолта боја.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО