5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Ретка птица која исчезнала во Европа стигнала до устата на Неретва

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Здружението Биом објави дека женскиот ќелав ибис (Geronticus eremita) по име Џипси сега се наоѓа во областа на долината на реката Неретва.

„Откако полета од Брач, Џипси остана само кратко на Хвар, од Хвар продолжи на југ сè до Слано, недалеку од Дубровник. Меѓутоа, после тоа се предомислила и полетала до делтата на реката Неретва. Како и досега, контактиравме со Јавната установа на дубровничко-неретванската жупанија која стопанисува со заштитените природни вредности на тоа подрачје и со жупаниското ловечко друштво и ловечките друштва од тоа подрачје со цел да се обезбеди продолжување на безбедниот престој на женката. ibis Gipsy во Хрватска“, објавија тие.

„Бидејќи Џипси не е плашлива, ги замолуваме сите што ќе ја набљудуваат да не и приоѓаат и да не ја вознемируваат во моментите кога можеби ќе одлучи да преноќи кај вас дома“, прашаа тие.

Птицата пристигнала во Хрватска на крајот на декември, пишува Индекс.

Оваа ретка птица можете да ја следите преку апликацијата Animal Tracker, во која може да се внесат фотографии и информации за видување. Инаку, ќелавиот ибис е изумрен вид во Хрватска и Европа, а речиси е исчезнат во светот. Сепак, мали колонии се одржуваат во Мароко и Турција, а се спроведуваат проекти за повторно воведување во европските места за размножување со поединци од заробеништво.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img