More

  Ретка глетка: пустината во Алжир беше покриена со снежна покривка

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Некои пустински области на северозападот на Алжир беа покриени со снежна покривка, што ги изненади локалното население, бидејќи не се навикнати на такви зимски услови.

  Алжирскиот регион Бечар, со истоимениот главен град, е познат пред се по својот жолт песок, кој се протега до каде што може да се види окото. Во последните денови жителите на алжирската провинција на социјалните мрежи споделуваат фотографии од пустинскиот под покриен со снежна покривка.

  Сцените се сосема невообичаени, а локалните медиуми јавуваат дека последен пат во регионот, кој се наоѓа долж границата меѓу Алжир и Мароко, паднал снег во 2012 година.

  Според алжирската метеоролошка служба, снежни врнежи се очекуваат и во други пустински области, особено во провинцијата Гардаја на југот на земјата.

  Од почетокот на календарската зима, северните региони на Алжир се под бурен бран студен воздух, додека многу урбани и рурални патишта се затворени поради снежните врнежи. Земјава веќе три години се соочува со суша, која предизвика сериозен пад на водостоите на подземните води и реките, па мештаните се радуваат на секој дожд и од аспект на ублажување на овој еколошки предизвик.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img