2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Ремек дело на поп музиката: Најпродаваниот албум во историјата објавен пред 40 години

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мешајќи ги рок, поп и R&B како никој досега, Мајкл Џексон го издаде „Thriller“ пред 40 години, албум кој ќе стане најпродаваниот албум во историјата и ќе дефинира нова музичка ера со своите аудиовизуелни амбиции.

„Трилер“ беше објавен на 30 ноември 1982 година и до денес е продаден во повеќе од 100 милиони примероци. На Џексон му донесе статус на „крал на попот“ и стана музичка инспирација за многумина. И покрај бројните контроверзии и обвинувања за педофилија, популарноста на Џексон не беше загрозена, а на музичката платформа Spotify неговата музика се уште се „стримува“ повеќе од 35 милиони пати месечно.

„Мајкл е некој на кој му се восхитувам. Тој е нереален, знаеш? Кога почнав да свирам музика, кон тоа се стремев, како и секој друг музичар“, изјави неодамна канадскиот хитмејкер The Weeknd.

Голем дел од магијата на „Трилер“ може да му се припише на продуцентот Квинси Џонс, иако издавачката куќа „Епик“ не беше ентузијастичка поради тоа бидејќи Џонс потекнуваше од џезот, музика чија продажба беше „кикирики“ во очите на музичката индустрија. Меѓутоа, меѓу Џексон и Џонс се развила соработка во која во еден случај буквално летале искри.

„Кога ја завршивме песната „Beat it“, работевме пет ноќи и денови, без сон. Во еден момент звучниците буквално се запалија“, изјави еднаш Џонс во интервју за Ролинг Стоун.

Закани за МТВ

„Трилер“, и покрај огромниот успех на поп-листите, првично не успеа да се пробие на музичкиот канал MTV, кој не сакаше да го прикаже видеото за вториот сингл од албумот, мегахитот „Billie Jean“, со објаснувањето дека црната музика „не се вклопува“ во неговата програма во која доминира рок и доминира бело.

Шефот на етикетата на Џексон, Волтер Јетникоф, се закани дека јавно ќе ја осуди MTV како расистичка и ќе им забрани на сите музичари од каталогот, вклучително и рокери, да се емитуваат таму. Јетникоф ја доби битката со МТВ, но набрзо се судри со самиот Џексон бидејќи пејачот сакаше милион долари за да го сними видеото за последниот сингл од албумот, песната наречена „Трилер“. Џексон сакаше да работи со познатиот филмски режисер Џон Лендис, додека Јетникоф сметаше дека целата приказна е бесмислена бидејќи албумот веќе долго време беше на првото место.

„Но, Мајкл имаше визија и беше тврдоглав“, вели Оливие Качин, автор на две книги за Џексон.

Резултатот беше видео клип од 14 минути, како мини-филм, кој беше премиерно прикажан во кино во Холивуд пред десетици познати личности. И не само што го претвори Џексон во врколак и ги извлече живите мртви од нивните гробови, туку започна и нова гранка на музичкиот бизнис – екстравагантни и амбициозни видео клипови кои ја дефинираа поп културата во следните две децении, пишува Јутарњи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img