3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Рекордно уништување на шумите во бразилскиот Амазон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Уништувањето на шумите во бразилскиот Амазон се искачи на рекордно ниво за месец април, бидејќи површината на обесшумените шуми речиси двојно се зголеми во споредба со истиот месец минатата година, покажаа прелиминарните владини податоци во петокот.

Во првите 29 дена од април, уништувањето на шумите во регионот изнесувало 1.012,5 квадратни километри, според националната вселенска агенција Инпе. Април е трет месечен рекорд оваа година, откако беа забележани нови највисоки и во јануари и во февруари.

Уништувањето на бразилската Амазон во првите четири месеци од оваа година достигна и рекордни 1.954 квадратни километри, што е зголемување од 69 отсто во однос на истиот период во 2021 година.

Уништувањето на шумите во Амазон се зголеми откако десничарскиот претседател Жаир Болсонаро ја презеде функцијата во 2019 година и ја ослабе заштитата на животната средина. Болсонаро тврди дека повеќе земјоделство и рударство во Амазон ќе ја намалат сиромаштијата во регионот. „Причината за овој рекорд има име и презиме: Жаир Месијас Болсонаро“, рече Марсио Астрини, шеф на бразилската климатска група за климатска опсерваторија.

Бразилското Министерство за животна средина и правда во заедничката изјава соопшти дека владата вложува големи напори во борбата против еколошките злосторства и дека полицијата и еколошките власти соработуваат во операцијата за борба против уништувањето на шумите во пет држави на Амазон.

Иако уништувањето на шумите е веќе во пораст, Климатската опсерваторија соопшти дека нејзините аналитичари биле запрепастени од толку високите отчитувања во април, дел од сезоната на дождови кога дрвокрадците потешко пристапуваат до калливата шума. Зачувувањето на Амазон е клучно за запирање на катастрофалните климатски промени поради огромното количество јаглерод диоксид што го апсорбираат дождовните шуми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img