25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Резервите на гас на Украина изнесуваат 9,5 милијарди кубни метри

НАЈЧИТАНО

Украинските резерви на гас изнесуваат 9,5 милијарди кубни метри, изјави украинскиот премиер Денис Шмихал, додавајќи дека производството продолжува во сите погони, освен во областите зафатени од војна.

Украина продолжува да увезува гас од Унгарија, Словачка и Полска, рече премиерот во видео обраќањето објавено доцна во саботата.

Годишната потрошувачка на гас во Украина пред руската инвазија изнесуваше 30 милијарди кубни метри, од кои 20 милијарди беа од сопствено производство, а остатокот беше покриен со увоз од Европа.Украина увезуваше руски гас, но се сврте кон европските добавувачи во ноември 2015 година по руската анексија на Крим во 2014 година и избувнувањето на војна на исто

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО