8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Режисерот откри: Ди Каприо едвај ја доби улогата во „Титаник“, тука бил проблемот

НАЈЧИТАНО

Режисерот Џејмс Камерон сподели неколку изненадувачки детали за создавањето на неговиот хит „Титаник“, кој следниот месец слави 25-годишнина.

Во интервју за GQ, култниот режисер откри дека речиси не ги ангажирал Леонардо ди Каприо или Кејт Винслет за двете главни романтични улоги во филмот награден со Оскар, што го зацврсти статусот на ѕвезда на тие холивудски актери, пренесува CNN.

Додека размислувал актерите да ја играат двојката на опседнуваниот океански брод, Камерон рече дека првично размислувал за некоја како Гвинет Палтроу за улогата на Роуз и дека иако Винслет била предложена како опција, тој се плашел дека таа е премногу профилирана за историски улоги. улоги.

„На почетокот навистина не ја видов Кејт“, рече тој. „Таа глумеше во неколку други историски драми и стекна репутација на „Кејт Корсет“ правејќи историски работи“.

Камерон продолжи да рече дека се плаши дека кастингот на Винслет „ќе изгледа како најмрзливиот кастинг на светот“, но дека сепак се согласил да се сретне со неа. Секако, мислеше дека е „фантастична“, а останатото е историја.

Имаше првични тешкотии со Ди Каприо.

По првичната „хистерична“ средба со актерот, на која Камерон беше некако придружувана од сите жени од продукциската канцеларија, Ди Каприо беше поканет назад на пробно снимање со Винслет, која веќе беше избрана во тој момент.

Но, кога пристигна ѕвездата од „Ромео и Јулија“, Ди Каприо беше изненаден кога дозна дека од него се очекува да чита и да го снимаат со Винслет за да се види дали има „хемија“ пред камерите.

Ди Каприо, кој дотогаш добил номинација за Оскар за филмот „Што го јаде Гилберт Грејп“ од 1993 година, му рекол на Камерон дека нема намера да оди на аудиција за филмот.

Камерон допре до ѕвездата и одговори: „Па, благодарам што дојдовте“.

Режисерот потоа му објаснил на Ди Каприо дека ова е огромен проект кој ќе му одземе две години од животот и дека „нема да го зафрли со погрешна одлука при изборот на актерите“.

„Значи, или ќе читате или нема да го добиете делот“, му рекол Камерон на младиот актер, кој неволно го послушал.

Камерон се присети како актерот ја „запали сцената“ и „стана Џек“, создавајќи електрична хемија со Винслет која подоцна беше видлива во самиот филм.

„Титаник“ се појави во кината на 19 декември 1997 година и на крајот освои 11 награди Оскар, вклучувајќи ја и најдобрата режија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО