14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Регистрирани 473 нови случаи

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19: Скопје – 204, Битола – 37, Охрид – 31, Куманово – 21, Струмица – 20, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Кочани – 14, Велес и Кичево – по 12, Тетово и Гевгелија – по 11, Штип – 9, Неготино – 7, Радовиш – 6, Струга, Ресен, Свети Николе и Берово – по 5, Гостивар, Делчево и Виница – по 4, Крива Паланка и Кратово – по 3, Демир Капија – 2, Дебар, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (473), регистрирани се 114 реинфекции. Регистрирани сe 513 оздравени пациенти од: Скопје – 243, Битола – 30, Куманово – 29, Гостивар – 21, Кавадарци – 20, Струмица и Велес – по 18, Неготино – 16, Прилеп – 15, Гевгелија – 14, Штип – 13, Кичево – 12, Тетово – 11, Радовиш и Виница – по 8, Кочани – 7, Крива Паланка – 6, Делчево – 5, Ресен и Берово – по 3, Свети Николе, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 2, Охрид, Струга, Кратово, Валандово и Македонски Брод – по 1. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица од Скопје (76), Охрид (70) и Прилеп (93). Две лица се починати во болнички услови и едно во домашни услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин нема регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.141.456 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 337.513, бројот на оздравени пациенти е 324.633, на починати е 9.440, а бројот на активни случаи изнесува 3.440“, наведено е во соопштението.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      158782, Активни   1372
Куманово    17944, Активни    145
Битола      17533, Активни    261
Прилеп      15240, Активни    149
Тетово      14355, Активни    118
Кавадарци   11836, Активни    131
Велес 10644, Активни    105
Гостивар    10203, Активни    68
Охрид 10067, Активни    239
Струмица    8706, Активни     89
Штип  8643, Активни     74
Кичево      6017, Активни     47
Кочани      5448, Активни     69
Струга      5128, Активни     69
Гевгелија   4767, Активни     58
Неготино    4092, Активни     71
Ресен 2985, Активни     26
Радовиш     2795, Активни     53
Свети Николе      2768, Активни     17
Крива Паланка     2598, Активни     29
Делчево     2112, Активни     68
Берово      1807, Активни     30
Дебар 1795, Активни     21
Валандово   1583, Активни     7
Виница      1463, Активни     23
Пробиштип   1296, Активни     4
Богданци    1083, Активни     18
Кратово     1087, Активни     19
Крушево     1010, Активни     21
Демир Хисар 912, Активни      10
Македонски Брод   785, Активни      9
Демир Капија      625, Активни      9
Македонска Каменица     533, Активни      3
Пехчево     506, Активни      8
Дојран      365, Активни      0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО