17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Регистрирани се 779 новозаразени од 1.613 тестирани, починаа 4 лица

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на ковид-19: Скопје – 345, Битола – 61, Куманово – 45, Прилеп – 39, Кавадарци – 38, Велес – 32, Струмица – 25, Тетово – 24, Охрид и Кичево – по 23, Штип – 21, Струга, Гевгелија и Неготино – по 14, Ресен и Радовиш – по 8, Гостивар и Крива Паланка – по 7, Демир Хисар – 5, Кочани, Свети Николе и Валандово – по 4, Дебар и Македонски Брод – по 3, Пробиштип и Крушево – по 2, Делчево, Берово, Виница и Кратово – по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (779), регистрирани се 173 реинфекции. Регистрирани сe 477 оздравени пациенти од: Скопје – 243, Битола и Куманово – по 33, Прилеп, Кавадарци и Тетово – по 22, Велес – 19, Струмица – 16, Охрид – 14, Гостивар – 9, Штип – 6, Кичево – 5, Кочани – 4, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод – по 3,  Демир Хисар, Берово и Кратово – по 2, Струга, Ресен, Делчево, Богданци и Дојран – по 1. Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 4 починати лица: 2 починати лица од Прилеп (80 и 89) и по едно починато лице од Скопје (68) и Велес (83). Сите лица се починати  во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин нема регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.105.622 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 322.165, бројот на оздравени пациенти е 308.676, на починати е 9.353, а бројот на активни случаи изнесува 4.136“, наведено е во соопштението.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      152417, Активни   1965
Куманово    17189, Активни    207
Битола      16381, Активни    313
Прилеп      14570, Активни    163
Тетово      13788, Активни    127
Кавадарци   11092, Активни    186
Велес 10133, Активни    151
Гостивар    9778, Активни     77
Охрид 9322, Активни     180
Струмица    8295, Активни     106
Штип  8285, Активни     86
Кичево      5780, Активни     76
Кочани      5212, Активни     42
Струга      4840, Активни     78
Гевгелија   4518, Активни     60
Неготино    3808, Активни     60
Ресен 2823, Активни     53
Свети Николе      2676, Активни     24
Радовиш     2585, Активни     31
Крива Паланка     2477, Активни     34
Делчево     2011, Активни     5
Берово      1707, Активни     9
Дебар 1699, Активни     13
Валандово   1517, Активни     14
Виница      1403, Активни     4
Пробиштип   1289, Активни     5
Богданци    1038, Активни     5
Кратово     998, Активни      19
Крушево     946, Активни      12
Демир Хисар 858, Активни      16
Македонски Брод   758, Активни      11
Демир Капија      599, Активни      1
Македонска Каменица     527, Активни      2
Пехчево     488, Активни      1
Дојран      358, Активни      0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО