8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Регистрирани се 411 новозаразени со ковид-19

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.153 тестови, а регистрирани се нови 411 случаи на ковид-19: Скопје – 208, Битола – 33, Куманово – 26, Прилеп – 21, Велес – 16, Струмица – 14, Кавадарци и Штип – по 13, Гостивар – 11, Тетово – 10, Кичево – 8, Кочани – 7, Неготино – 5, Струга – 4, Крива Паланка и Валандово – по 3, Ресен, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 2, Охрид, Гевгелија, Свети Николе, Берово, Богданци, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (411), регистрирани се 88 реинфекции. Регистрирани сe 210 оздравени пациенти од: Скопје – 119, Битола- 16, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Прилеп – 9, Тетово – 7, Велес и Охрид – по 6, Кочани – 5, Струмица и Гостивар – по 4, Неготино и Струга – по 2, Валандово, Гевгелија, Свети Николе и Пробиштип – по 1. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се  регистрирани починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.092.345 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 317.140, бројот на оздравени пациенти е 305.712, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 2.091“, наведено е во соопштението.

Дистрибуција по градовиЗаболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      149998, Активни   1135
Куманово    16922, Активни    114
Битола      16003, Активни    133
Прилеп      14367, Активни    72
Тетово      13623, Активни    70
Кавадарци   10863, Активни    77
Велес 9946, Активни     75
Гостивар    9686, Активни     41
Охрид 9124, Активни     77
Штип  8191, Активни     59
Струмица    8165, Активни     45
Кичево      5692, Активни     18
Кочани      5161, Активни     30
Струга      4763, Активни     14
Гевгелија   4448, Активни     15
Неготино    3736, Активни     17
Ресен 2769, Активни     9
Свети Николе      2647, Активни     4
Радовиш     2553, Активни     20
Крива Паланка     2433, Активни     11
Делчево     2002, Активни     10
Берово      1695, Активни     2
Дебар 1686, Активни     2
Валандово   1500, Активни     11
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1281, Активни     7
Богданци    1031, Активни     6
Кратово     976, Активни      7
Крушево     933, Активни      0
Демир Хисар 841, Активни      4
Македонски Брод   745, Активни      2
Демир Капија      596, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      354, Активни      2
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО