20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19, починати се 4 лица

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.290 тестови, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19: Скопје – 84, Битола – 23, Прилеп – 9, Охрид – 5, Куманово и Гостивар – по 4, Кавадарци – 3, Тетово, Струмица, Штип, Кичево, Делчево и Демир Хисар – по 2, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка, Виница и Пехчево – по 1. Од вкупниот број на позитивни (150), регистрирани се 27 реинфекции.

„Регистрирани сe 246 оздравени пациенти од: Скопје – 123, Битола – 23, Прилеп – 16, Кавадарци и Охрид – по 15, Штип – 7, Струга и Гевгелија – по 5, Кочани и Делчево – по 4, Куманово, Велес, Кичево, Дебар и Виница – по 3, Гостивар, Берово и Валандово – по 2, Тетово, Неготино, Радовиш, Крива Паланка, Богданци, Крушево, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице: од Демир Хисар (68), починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лице од Скопје на возраст од 58 до 93 години. Пријавените лица се починати во периодот 12-17.03.2022 година, две во болнички и едно во домашни услови. Од вкупниот број на починати лица (4), кај сите се регистрирани коморбидитети“, наведено е во соопштението.

Досега во земјата се направени вкупно 1.986.783 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.967, бројот на оздравени пациенти е 297.600, на починати е 9.256, а бројот на активни случаи изнесува 1.111.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144653, Активни 583
Куманово 16603, Активни 29
Битола 15027, Активни 153
Прилеп 14084, Активни 64
Тетово 13436, Активни 14
Кавадарци 10577, Активни 42
Велес 9709, Активни 13
Гостивар 9558, Активни 17
Охрид 8801, Активни 44
Струмица 8027, Активни 16
Штип 7988, Активни 10
Кичево 5592, Активни 29
Кочани 5066, Активни 7
Струга 4704, Активни 2
Гевгелија 4390, Активни 9
Неготино 3666, Активни 5
Ресен 2705, Активни 16
Свети Николе 2622, Активни 6
Радовиш 2519, Активни 9
Крива Паланка 2413, Активни 4
Делчево 1969, Активни 17
Дебар 1673, Активни 1
Берово 1639, Активни 0
Валандово 1481, Активни 2
Виница 1386, Активни 4
Пробиштип 1264, Активни 0
Богданци 1019, Активни 1
Кратово 961, Активни 1
Крушево 927, Активни 4
Демир Хисар 828, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 344, Активни 0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО