5.3 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Регистрирани се 109 новозаразени со ковид-19

НАЈЧИТАНО

Во последните 24 часа се направени 672 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на ковид-19. Оздравени се 130 пациенти, а пријавено е едно починато лице на 76-годишна возраст од Струга. Лицето починало во болнички услови.

Како што информира Министерството за здравство, од новите 109 нови случаи на ковид-19, во Скопје се 57, Кавадарци – 10, Прилеп  –  7, Куманово и Штип – по 4, Гевгелија и Охрид – по 3, Берово, Битола, Крива Паланка, Ресен, Струга, Струмица и Тетово – по 2, Валандово, Велес, Делчево, Кочани, Кратово, Неготино и Свети Николе по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 27 реинфекции. Од 130 оздравени пациенти, 74 се од Скопје, во Битола – 14, Берово – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Кочани – 4, Свети Николе – 3, Штип, Гевгелија и Кратово – по 2, Велес, Гостивар и Неготино  – по еден. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица. Досега во земјата се направени вкупно 2.156.655 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.370, бројот на оздравени пациенти е 330.602, на починати е 9.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.265“, наведено е во извештајот.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160511, Активни   569
Куманово    18132, Активни    38
Битола      17835, Активни    93
Прилеп      15410, Активни    56
Тетово      14434, Активни    45
Кавадарци   12018, Активни    44
Велес 10745, Активни    31
Охрид 10270, Активни    72
Гостивар    10268, Активни    16
Струмица    8766, Активни     12
Штип  8720, Активни     29
Кичево      6058, Активни     21
Кочани      5534, Активни     23
Струга      5171, Активни     17
Гевгелија   4864, Активни     15
Неготино    4122, Активни     9
Ресен 3014, Активни     18
Радовиш     2828, Активни     14
Свети Николе      2792, Активни     8
Крива Паланка     2649, Активни     18
Делчево     2173, Активни     47
Берово      1861, Активни     15
Дебар 1811, Активни     4
Валандово   1597, Активни     4
Виница      1479, Активни     7
Пробиштип   1299, Активни     2
Кратово     1110, Активни     9
Богданци    1099, Активни     3
Крушево     1032, Активни     13
Демир Хисар 925, Активни      1
Македонски Брод   796, Активни      7
Демир Капија      629, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      3
Пехчево     515, Активни      1
Дојран      369, Активни      0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО